Контакти
ПН - НД: з 09:00 до 20:00

Як біль впливає на поведінку собаки?

Категорії
Зміст
 1. Що таке біль?
 2. Чи відчувають собаки біль?
 3. Як зрозуміти, що собаці боляче?
 4. Що робити, якщо виявили у собаки одну або кілька ознак із перерахованих вище?

Я працюю з поведінкою. Здоров'я - не моя спеціалізація. Але готовий сотні разів повторювати: робота з будь-якою проблемою поведінки починається з діагностики, де особлива увага приділяється фізичному стану собаки.

Ми, люди, повідомляємо оточуючим про больові відчуття за допомогою голосових сигналів та міміки. Домашні собаки використовують "тихі", менш помітні сигнали, щоб розповісти про біль, нездужання.

У цій статті поговоримо про те, як біль може впливати на поведінку собаки.

Що таке біль?

Біль - неприємне відчуття та емоційне переживання, пов'язане з пошкодженням тканин. Біль може бути викликаний різними причинами - хворобою, травмою, хірургічним втручанням, інфекцією, запаленням. Або бути вторинною по відношенню до захворювання або хронічного виснажливого стану.

Біль може бути гострим і хронічним. Гострий біль - гостре і болісне відчуття, яке ми відчуваємо, наприклад, коли ріжемо палець або кидаємо щось важке на ногу.

Собака зазнає гострого болю, коли невдало приземляється зі снаряда, наступає на колючку, обпалює подушечки лап реагентами, отримує розряд струмом або шипами суворого нашийника в шию.

Хронічний біль триває тривалий час, викликаючи постійний тупий біль або дискомфорт. Наприклад, біль у спині, запальні процеси органів шлунково-кишкового тракту або порожнини рота (зуби, ясна).

Власник може невірно діагностувати симптоми хронічного болю. Особливо у літніх собак. Трактуючи уповільнення, зниження активності як частину нормального процесу старіння. Але це не завжди так.

Чи відчувають собаки біль?

Звісно. Собаки страждають від болю так само, як і люди. Якщо нам боляче внаслідок певного впливу наш організм, то собаці буде також боляче. Наші організми однаково обробляють болючі сигнали.

Але ми маємо нагоду повідомити про це. А собаки "замовчуватимуть" про свій стан. Це виправдано еволюцією: приховуючи біль собака захищає себе від потенційних ворогів. Тому нам може бути важко вловити тонкі зміни у поведінці собак. Особливо якщо ми неуважні до собаки в цілому.

Як зрозуміти, що собаці боляче?

Спостереження за поведінкою, рухами тіла в побутових ситуаціях, реакціями на ті чи інші стимули - більш надійний підхід у виявленні болю або дискомфорту, ніж зосередити увагу на змінах у міміці та вокалізації собаки.

Зміни у поведінці, на які слід звернути увагу, відповідно до International Veterinary Academy of Pain Management та результатів спостережень за собаками клієнтів.

 • Зниження рівня соціальної взаємодії

Собака уникає спілкування з Вами, іншими членами сім'ї, друзями-собаками. Рідше чи зовсім не приходить під час звичних сімейних ритуалів (разом поїсти, подивитися серіал), не запрошує грати, не приносить іграшки тощо. Показує сигнали контролю дистанції.

 • Підвищення рівня тривожності, пильності у будинку та під час прогулянки

Собака менше спить, не може знайти місце для відпочинку. Активніше, ніж зазвичай, реагує на звичні стимули: інших собак, звуки з під'їзду, машини, що проїжджають, тощо.

 • Демонстрація підлеглої поведінки

Щодо людей, так і інших собак. Своєрідний спосіб знизити рівень фізичної та соціальної активності під час спілкування, уникаючи болю.

Наголошую - ми говоримо про зміни. Для деяких собак типово демонструвати пози активного підпорядкування під час спілкування з людьми та собаками. Це їхній звичний спосіб комунікації.

 • Зниження рухової активності, відмова від переміщення

Наприклад, з Вашого улюбленого крісла чи дивана. Собаці боляче - намагається уникнути зайвих рухів. Особливо у гострий період перебігу хвороби, травми.

Не залишає м'який диван не тому, що хоче заволодіти ним або знизити Ваш соціальний статус, а тому, що на дивані йому зручно і не так боляче. Думайте простіше: як собака, а не в контексті теорії домінування.

 • Підвищення рухової активності

Де ж логіка? Тільки писав про те, що біль сприяє зниженню рухової активності. У відповідь біль організм реагує підвищенням рівня хімічних речовин із знеболюючим ефектом.

Раніше наголошували на впливі бета-ендорфіну на поведінкові реакції. Зараз розглядають вплив та інших речовин із знеболюючим ефектом та антистресовим впливом. Навіть короткі сплески фізичної активності можуть стимулювати вироблення цих речовин.

Наприклад, прискорюючи темп руху, включаючись у так звані "п'ятихвилинки бігу", копаючи, стрибаючи, собака може "підвищувати" рівень знеболювальних речовин. З'являються асоціації: "Побігав - стало легше. У майбутньому це допоможе мені позбутися болю".

Слідкуйте за такими змінами в тому числі. Особливо, якщо раніше собака не був схильний до різких рухових, ігрових активностей.

 • Поскулювання/ виття / підвивання

Собаки не завжди вокалізують, відчуваючи біль. Але можуть надсилати нам, собакам специфічні аудіальні сигнали, демонструючи біль, дискомфорт. Біль, нездужання може бути причиною зайвої, нетипової для собаки вокалізації.

 • Гарчання на інших собак, людей

Природна видова поведінка собак підтримки фізичної та соціальної дистанції. Травмований, хворий собака може рикнути на іншого собаку, якщо той поводиться занадто активно, нав'язливо.

Ричачи, попереджає нас, інших членів сім'ї, про те, що йому боляче в поточній ситуації. Просить підтримувати дистанцію спілкування. Ми говоримо про зміну у звичних поведінкових патернах.

 • Охоронна поведінка

Може виявлятися як гарчання, прихвата, укусу. Зазнаючи біль, собака може захищати місця відпочинку, важливі для нього ресурси. Наводив приклад із диваном вище.

Біль призводить до підвищення пильності, імпульсивності, зниження терпимості. Це з підвищенням рівня певних гормонів і нейромедіаторів, які впливають на поведінку собаки.

Зазвичай собака вдається до "крайніх заходів", якщо раніше мирні сигнали (контролю дистанції) не бралися до уваги, не спрацьовували.

 • Зниження апетиту

На травний процес організм тварини витрачає значні ресурси. Собаки можуть голодувати, менше їсти, щоб перерозподілити ресурси на лікування, відновлення.

Ми не повинні виключати порушення роботи органів шлунково-кишкового тракту, зубний біль, запальні процеси ясен та інші фактори зниження апетиту собаки.

 • Самодеструктивна поведінка, членошкідництво

Найчастіше проявляється у жуванні, гризінні лап, інших частин тіла. Хімія цього процесу схожа на те, що описав у пункті “Підвищення фізичної активності”: гризу - виділяється знеболювальне - не так боляче. Зазвичай починається з інтенсивного лизання болючої ділянки тіла.

Собака може займатися членошкідництвом також через алергічні реакції, травми ОДА, дисфункції органів ШКТ. Можуть бути неврологічні чинники такої поведінки.

Що робити, якщо виявили у собаки одну або кілька ознак із перерахованих вище?

Звертатись до ветеринара. Ми можемо бути "сліпі", недостатньо добре розуміти собак:

 • спостерігати за ними поверхово
 • бути схильними до емоційних суб'єктивних оцінок їхньої поведінки
 • вірити дядькам та тіткам на майданчику для вигулу чи коментарям "експертів" у соціальних мережах.

Щоб помічати зміни у поведінці собаки, потрібно уважно спостерігати за нею у звичному режимі. Тоді буде легше зрозуміти, коли він відчуває біль чи дискомфорт. Бережіть Ваших собак та зміцнюйте стосунки з ними.

Автор: Антон Волков

Telegram

Instagram

Коментарі
Поки немає відгуків
Залишити відгук
Ім'я*
Email
Введіть коментар*
Дамбо збирає, доставляє
і робить це швидко.
Дамбо збирає, доставляє
і робить це швидко.
Зручна оплата замовлення в один клік на сайті.
Самовивіз з магазину.
Безкоштовна доставка Новою Поштою на відділення та курʼєром.